Önismerde

Myers-Briggs-féle Típus Indikátor

A Myers-Briggs-féle Típus Indikátor hozzájárulhat ahhoz is, hogy a munkahelyen belül felmerült problémákhoz más módon közelítsünk, hogy a kollégák és a beosztottak eredményesebb kommunikációját, megfelelőbb konfliktuskezelését, jobb együttműködését, a csapatmunkát, kellemesebb légkört segíteni tudjuk. A különböző preferenciával rendelkező egyénekben érdemes tudatosítani azt, hogy a munkahelyi munka során építeni lehet az egyéni különbségekre. Jó példa lehet… Tovább »

Típusismeret a jobb együttműködésért

 A típusba sorolás segíthet bennünket abban, hogy a velünk kapcsolatban álló kollégákat, beosztottjainkat is jobban megismerjük. A másik fél alaposabb ismerete alapul szolgálhat ahhoz, hogy elfogadjuk őt, hogy viselkedését ne úgy értelmezzük, hogy direkt bennünket akar bosszantani (E) a csiga lassúságával (I), hanem értsük meg, hogy temperamentuma preferenciája jellemzője. Vezetőként fontos tudni, hogy mire kell… Tovább »

Megtanult személyiség típusok gyakorlati hasznosíthatósága

A típuselmélet alkalmazhatósága a munkahelyeken teljesen nyilvánvaló. Ha egy vezető jól ismeri az MBTI-t, ezzel információt nyerhet saját maga, kollégái és beosztotti erősségeire és fejlesztendő területeire vonatkozóan, segítheti a kialakult konfliktusok mérséklését, egymás jobb megértését, az együttműködést, a munkahelyi kapcsolatok normalizálódásában is szerepet játszhat. Amíg az emberek saját én-képük alapján ítélik meg a többieket, míg… Tovább »

Személyiség típusok leírása – Megítélő – Észlelő (5.rész)

Megítélő (J) – Észlelő (P): Aszerint, hogy a személynek mi jellemző az életvitelére, problémakezelésére, a döntések meghozatalának gyorsaságára, szintén kétféle típust  különíthetünk el: a Megítélő (vagy ítéletalkotó) és Észlelő (vagy befogadó) preferenciákat. A Megítélő típusú (J) embereknél a döntési folyamaton van a hangsúly, mely gondolkodás vagy érzelem alapján egyaránt történhet. Döntését könnyen és gyorsan, néhány… Tovább »

Személyiség típusok leírása – Gondolkodó – Érző (4.rész)

Gondolkodó (T) és Érző (F) embertípusok Az Érzők és a Gondolkodók egyaránt lehetnek döntőképesek és döntésképtelenek, a különbségtétel alapja az, hogy a Gondolkodó távolságot tart, az Érző pedig bevonódik a döntés folyamatába. Gondolkodónak (T) azokat az embereket nevezzük, akik személytelen, objektív döntéseket hoznak. A valóságot elemzések és logikus következtetések útján próbálják megérteni, az “eszükre hallgatnak”…. Tovább »

Személyiség típusok leírása – Érzékelő/Intuitív (3.rész)

Érzékelő – Intuitív  (S – N): A preferenciapár alapját az képezi, hogy a személy milyen módon gyűjti be környezetéből a különböző információkat? Az Érzékelő típusú /S/ emberek elsősorban érzékszerveikkel (szemük, fülük, kezük stb.) szerzik meg az adatokat, megbíznak a beérkező információk pontosságában. Megfigyelik környezetüket és a körülöttük zajló eseményeket, a dolgokat konkrét valóságukban fogják fel,… Tovább »

Személyiség típusok leírása – Extra-introverzió (2.rész)

Extra-introverzió/E-I/: A preferenciapár elkülönítésének alapja az, hogy inkább a külvilág, vagy saját belső világa felé fordul-e a személy, honnan szerzi energiáit? Nagyon lényeges megismerkedni e két típus jellemzőivel, mert némileg eltúlozva: ami energetizálja az E-t, az végsőkig lemeríti az I-t, s fordítva. Mivel ez energiaforrást jelent, a különbség nagy hatással van az interperszonális viszonyok minden… Tovább »

Személyiség teszt és annak fontossága (1.rész)

Vezetőként esetenként azt tapasztaljuk, hogy ugyanabban a helyzetben ugyanarra az ingerre beosztottaink reakciói egymástól teljesen eltérőek, s ennek magyarázata kérdéseket kelt bennünk. Munkahelyi szituációkban ha nem értjük meg, hogy ki miért viselkedik adott módon, a saját értékeinktől, feltételezéseinktől való eltéréseket hibának tekinthetjük, ez negatív megerősítést és címkézést eredményezhet, el nem fogadáshoz, súrlódásokhoz, beilleszkedési, összeférési problémákhoz… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!