A Myers-Briggs-féle Típus Indikátor hozzájárulhat ahhoz is, hogy a munkahelyen belül felmerült problémákhoz más módon közelítsünk, hogy a kollégák és a beosztottak eredményesebb kommunikációját, megfelelőbb konfliktuskezelését, jobb együttműködését, a csapatmunkát, kellemesebb légkört segíteni tudjuk.
A különböző preferenciával rendelkező egyénekben érdemes tudatosítani azt, hogy a munkahelyi munka során építeni lehet az egyéni különbségekre. Jó példa lehet erre egy munkahelyi évzáró ünnepség megtervezésénél a beszéddel kapcsolatos feladatok felosztása: egy Introvertált (I) kolléga számára könnyebb a szöveg megírása, az Extrovertáltnak (E) pedig nem jelent nagy megpróbáltatást annak előadása. Ha egy értekezleten jegyzőkönyvet kell vezetni, lehetőség szerint Érzékelő (S) kollégára számítsunk, de ha egy olyan feladatot kell megoldani, ahol fontos a helyzetekben rejlő lehetőségek meglátása, a képzelőerő, az eredeti megoldások, akkor az Intuitívek (N) kerüljenek előtérbe.
A Gondolkodóknak (T) szükségük van az Érzőkre (F) abban, hogy segítsenek megérteni másokat, hogy érdeklődésre és lelkesedésre ösztönözzenek, de az Érzők (F) sem nélkülözhetik a Gondolkodókat (T), mert segítenek a helyzetek elemzésében, az okoktól az okozatig való eljutásban, abban, hogy egy döntés során következetesek és határozottak maradjanak.
Az Észlelőknek (P) szükségük van a Megítélőkre (J), mert segítenek dönteni, problémákat megoldani, programokat szervezni és lebonyolítani, ugyanakkor a Megítélők (J) nem nélkülözhetik az Észlelőket (P), mert megvédik őket a hirtelen következtetésektől, segítenek felülvizsgálni a különböző lehetőségeket (Hogan and Champagne 1996)
És ez csak néhány ötlet… Ha átgondoljuk, hogy milyen feladatoknál milyen szituációkban, hogyan érdemes együttműködő társat választanunk, kis teameket kialakítanunk, a lehetőségek széles tárháza tárul elénk, a különböző típusú emberek a másikra figyelve jól ki tudják egészíteni egymást. Ha pl. egy ENFP típusú vezetőnek van lehetősége helyettest választania, egy komplementer típussal (ISTJ), szerencsés páros alkothatnak, feltéve , hogy akarnak egymással együttműködni.
A tanulmány végére érve érdemes megjegyezni, hogy bár egy nagyon jól alkalmazható típustant ismerhetünk meg az MBTI-ban, beosztottaink, kollégáink viselkedését egy adott helyzetben ezen preferenciákon kívül számtalan más dolog is befolyásolja, hiba lenne mindig, minden helyzetben, mindenkivel kapcsolatban cselekedeteink magyarázatát e 8 típusban keresnünk.
A rendszert megpróbáltuk viszonylag részletesen ismertetni, de nem állt módunkban mindenre alaposan kitérni, a további feldolgozásban segíthet, ha:
– Vezető csoportban megbeszéljük saját típusunk jellemzőit, azt, hogy ki hogy boldogul a különböző típusú és temperamentumú beosztottakkal, milyen téren vannak sikerei, hogyan éri el azokat és beszámolhatunk arról, hogy mire kell figyelnünk a másokkal való együttműködés során, hogyan indulhatunk el az önfejlesztés útján, s tanácsokat is kérhetünk problémás esetekben. Különbözőek vagyunk, tapasztalatainkkal segíthetjük egymást.
– Saját beosztottainkkal modellként alkalmazhatunk bizonyos viselkedésmintákat pl. az értő figyelmet, s ezzel is segíthetjük a beosztottak közötti együttműködést. Bizonyos esetekben érdemes lehet egy-egy dimenzió sajátosságairól beszélgetni, arra fókuszálva, hogy melyik típusnak milyen erősségei vannak, amire építeni lehet, s hogy miért van szüksége az egyik típusú beosztottnak a másikra, mit lehet és érdemes egymástól megtanulni, hogyan tudják segíteni egymást, s a végén mindenki saját magára vonatkozóan fogalmazza meg, hogy melyek a fejlesztendő területei, mire érdemes figyelnie, hogy hatékonyabban tudjon működni, jobbak legyenek kapcsolatai.
Összefoglalás
Tanulmányunkban bemutattuk az MBTI módszert, segítségével felismerhetjük saját típusunk erősségeit, szépségeit, s fejlesztendő területeinket, megérthetjük az egyes egyének közötti különbségeket, s azokat értékítéletek nélkül tudjuk értelmezni, kreatívan, konstruktívan tudunk beosztottainkhoz és kollegáinkhoz viszonyulni, jobban el tudjuk fogadni őket, könnyebben fel tudjuk tárni és meg tudjuk oldani a konfliktusokat.
A módszer ismeretével a hátrányok, ellentmondások helyett az egyéni eltérésekből fakadó erősségekre, előnyökre, kiegészítő jellegekre tudunk figyelni, s ezzel jobb együttműködést tudunk elérni.
Az MBTI-t megismerve, megértve és elfogadva a személyiségtipológiai különbségeket, azokat értékként, konstruktívan tudjuk használni hétköznapjainkban: kapcsolatainkban, munkánkban (Jobbágy-Takács, 1997), elfogadjuk, ami megváltoztathatatlan, s szükség esetén változtatásra ösztökélhetjük magunkat és beosztottjainkat egy minél hatékonyabb együttműködés érdekében
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: